Ģimnāzijas jaunieši veiksmīgi praktizējas uzņēmējdarbībā

Šis mācību gads 11. un 12.klases jauniešiem ir aizritējis ar uzņēmumu dibināšanu saistītu lietu risināšanu. Ikdienas darbi ir nesuši labus rezultātus un viens skolēnu mācību uzņēmums (SMU) tika uz Jūrmalā notiekošo  Junior Achievement Latvija (JA Latvija) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkoto “Jauno uzņēmēju dienām 2018”. Tajās  piedalījās 10 labākie pamatskolu un 20 vidusskolu skolēnu mācību uzņēmumi Latvijā.

Šajā konkursā piedalījās arī Siguldas Valsts ģimnāzijas SMU “KirigamiLux”, kuram pārējo dalībnieku, skolotāju un 13 žūrijas locekļu priekšā bija uzdevums izklāstīt savu biznesa ideju un pārliecināt, ka tieši šis SMU ir vislabākais.

Konkursa pirmajā dienā jaunajiem uzņēmējiem bija jāprezentē 4 minūšu gara prezentācija par uzņēmumu – tā rašanos, darbību un nākotnes plāniem. Otrajā dienā tika aizvadītas paneļintervijas, kurās žūrijas locekļi varēja uzdot jautājumus, uz kuriem tie nesaņēma atbildes, noklausoties jauniešu sagatavotas prezentācijas. Pēc tām skolēniem bija jāpasniedz sevi tirdzniecības stendos, kuros tika uzdoti gan jautājumi, gan sniegti padomi uzņēmuma raitākai darbībai.

Vakara noslēgumā “Baltic Beach Hotel” telpās notika svinīgā apbalvošana, kurā tika noskaidrots Latvijas labākais SMU, kas pārstāvēs Latviju Eiropas SMU finālā Serbijā. Šo ceļa zīmi izcīnīja Valmieras tehnikuma SMU “Safe and Stable”, kas izgatavo spieķus cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Šajā pasākumā SMU “KirigamiLux” sniedza kvalitatīvu prezentāciju, saņēma žūrijas pārstāvju atzinību par dizainu un ieguva daudz jaunu zināšanu par lielāka mēroga uzņēmuma veidošanu, ka arī padomus, kā rīkoties, lai radītā ideja netiktu izmantota ļaunprātīgi.

SMU KirigamiLux vadītāja Ligita Pudņika atzīst:

“Pasākums deva iespēju labāk izprast to, kā ikdienā uzņēmēji prezentē savas biznesa idejas un kā meklē sponsorus. Prieks bija arī iepazīties ar citiem labākajiem Latvijas SMU, jo no viņiem varēja smelties idejas un motivācijas devu, jo skolēni bija priecīgi, kreatīvi un draudzīgi.  Pats SMU ir lieliska iespēja izveidot kaut ko savu, kaut ko nebijušu. Tirdziņi iemāca sarunāties, prezentēt sevi un izprast pircēju vēlmes. Uzņēmējdarbība māca būt pacietīgam, spēcīgam, māca nepadoties, kad notiek neveiksmes, kad rodas strīdi. SMU ir lielisks veids, kā pilnveidot savu personību un saprast, vai bizness ir kaut kas, ar ko vēlamies saistīt savu nākotni.

Loreta Lemberga dalās ar  pieredzēto:

“Šajā pasākumā ieguvu daudz jaunu iespaidu, jo mums tika uzdoti daudz dažādi jautājumi, kas lika padomāt par to, kas vēl būtu jāuzlabo un ko par mums domā gan nozares eksperti, gan pircēji. Tajā arī tika organizētas dažādas aktivitātes, kas ļāva labāk iepazīties ar citu uzņēmumu produktiem un dibināt kontaktus ar citiem jaunajiem uzņēmējiem.

Noteikti atmiņā paliks apbalvošanas ceremonija, kurā valdīja patīkama un jauka atmosfēra, kuru radīja apbalvošanas vadītājs Roberto Meloni, Rihards Lepers, JAL komanda un “Baltic Beach Hotel” darbinieki. Lai gan netika iegūta balva, ir prieks apzināties, ka JAL un LIAA atzinīgi vērtē mūsu uzņēmuma ieguldīto darbu un deva iespēju mums piedalīties šajā pasākumā.”

Mada Cigļa vērtējums:

“Jauno uzņēmēju dienas bija ideāla iespēja apkopot, ko bijām iemācījušies pa visu gadu. Mēs bijām apmeklējuši daudz dažādas lekcijas un mācījušies prezentēt savas idejas.

Pirmajā dienā mums bija jāprezentē mūsu uzņēmums visiem interesentiem un žūrijai 13 cilvēku sastāvā. Tas man bija vissatraucošākais, lai gan tam arī biju visvairāk gatavojies. Otrā dienā sākās ar paneļinterviju, kur līdzīgi kā vakar bija jāstājas priekšā 13 cilvēku žūrijai. Mums uzdeva daudz dažādus āķīgus jautājumus, ar kuriem arī veiksmīgi tikām galā. Dīvainā kārtā es vairs nebiju tik ļoti uztraucies kā vakar prezentējot un pat izbaudīju šo iespēju. Tad žūrijas pārstāvji sāka staigāt pie stendiem. Man visvairāk patika Patentu valdes priekšsēdētājas ieteikumi par autortiesībām, jo pašam tas būs aktuāli nākotnē. Kā arī ļoti patika iespēja apdomāt, vai būtu labāk “iet high end”, kur prece ir mākslas darbs un specializēta pircējam, vai vairumtirdzniecībā.


Šīs Jauno Uzņēmēju dienas bija ideāla iespēja iemācīties vēl ļoti daudz par uzņēmējdarbību ne tikai no žūrijas, bet arī no citiem uzņēmumiem. Šīs zināšanas noteikti izmantošu nākotnē.”

Mēs vēlamies pateikties skolai un vecākiem par atbalstu visa līdzšinējā uzņēmuma darbības laikā, kā arī JA Latvia komandai par iespēju veidot mācību uzņēmumu un piedalīties šāda mēroga pasākumā.

Nākamajā gadā būs iespēja jauniem interesentiem no 8. – 12.klasei izmēģināt dibināt savu uzņēmumu, radīt jaunus un inovatīvus produktus vai pakalpojumus, protams, mācīties pārdot un nopelnīt.