Siguldas Valsts ģimnāzijas skolēnu komanda otrā labākā Latvijā konkursā “Fizmix Experiments”

Nedēļas nogalē, 12. maijā, ar plašu bērnu, jauniešu un vecāku interesi Rīgā izskanējis Latvijā pirmais fizikai veltītais festivāls “FIZMIX Eksperiments”, kura ietvaros 8. un 9. klašu skolēni sacentās konkursa “Fizmix Experiments” finālā. Siguldas Valsts ģimnāzijas 9. klases komanda “Āpši” bija labākā Rīgas reģiona komanda ar absolūti labāko rezultātu starp visām komandām. Fināla kārtā starp katra reģiona labākajām komandā Siguldas Valsts ģimnāzijas komanda sīvā cīņā piekāpās Kurzemes reģiona komandai “Venta” un izcīnīja 2. vietu.

Šis Latvenergo koncerna rīkotā konkursa 23. gads bija īpašs ne tikai ar pirmo fizikas festivālu, bet arī ar to, ka uz klātienes kārtu kvalificējās četras komandas no Siguldas Valsts ģimnāzijas – 9. klašu komandas “Āpši” un “Supernova”, kā arī 8. klašu komandas “Caurvējš” un “Zibsnis”. Uz finālu no katra reģiona kvalificējās tikai 10 labākās komandas. Var droši apgalvot, ka Siguldas Valsts ģimnāzija bija viskuplāk pārstāvētā skola finālā – vienīgā skola ar četrām komandām, kas izcīnījušas vietu labāko desmitniekā starp 47 Rīgas reģiona skolām.

Fināls norisinājās 3 kārtās, kur skolēni patstāvīgi bez skolotāju palīdzības risināja dažādus praktiskus uzdevumus par fiziku un elektrību. Pirmajā kārtā skolēniem bija uzdevums atpazīt kļūdas elektriskajās ķēdēs, praktiski noteikt skrūves masu ar lineāla un monētu palīdzību, kā arī izpētīt cēlējspēku ūdenī. Pēc šīs kārtas uz nākamo kvalificējās 5 labākās komandas no katra reģiona. Rīgas reģionā starp tām bija abas 9. klašu komandas. 8. klašu komandām nedaudz pietrūka, bet tajā pašā laikā skolēni guva labu pieredzi gan kā darboties komandā, gan domājot par nākamo gadu, lai varētu atgriezties vēl spēcīgāki.

Otrajā kārtā uzdevumi kļuva jau izaicinošāki, jo vajadzēja noteikt stieples īpatnējo pretestību, analizēt spuldzītes raksturlielumus un veikt dažādus citus uzdevumus. Šajā kārtā spriedze tikai pieauga jo uz likmes bija dalība vasaras nometnē. Pēc spraigām cīņām uzvaru Rīgas reģionā izcīnīja komanda “Āpši”, kura otrajā kārtā ieguva 34 no 37 punktiem un bija labākā starp reģiona komandām. Katra reģiona uzvarētājkomanda balvā ieguva iespēju piedalīties īpašā vasaras nometnē.

Trešajā kārtā jau tikās katra reģiona labāka komanda. Tā norisinājās uz galvenās skatuves, kur līdzi varēja sekot arī līdzjutēji. Šeit cīņa sākās no jauna. Bija jābūvē tornis, jāveido zemūdene un jāpēta hokeja ripa. Pēc spraigām sacensībām par labāko komanda kļuva komanda “Venta” no Skrundas vidusskolas, kamēr komanda “Āpši” ierindojās otrajā vietā. Tas ir lielisks sasniegums, jo kopumā konkursā piedalījās vairāk kā 220 komandas no visas Latvijas.

Arī komandām, kas neizcīnīja godalgotas vietas, konkursa atbalstītāji bija sagādājuši dažādas balvas. Tam visam gan pāri ir lieliskā pieredze, un atziņas, ka fizika ir un var būt aizraujoša! Komandu sagatavošanā lielu enerģiju ieguldīja Siguldas Valsts ģimnāzijas skolotāji. Paldies viņiem par to! Tāpat arī paldies Unas mammai par komandas “Āpši” nogādāšanu līdz konkursa finālam.

Informāciju sagatavoja:
Dabaszinātņu metodiskā centra vadītājs Jānis Bukins