Skolēni iepazīst Siguldas uzņēmumus un uzņēmējus karjeras dienā

29.maijs Siguldas Valsts ģimnāzijā bija karjeras diena, kuras laikā klases savu audzinātāju un citu skolotāju vadībā devās iepazīt dažādu uzņēmu darbību, kā arī uz vietas skolā varēja piedalīties nodarbībās. Diena izdevās rosīgi radoša un iespaidiem bagāta, pateicoties Siguldas iestāžu, organizāciju un uzņēmumu atsaucībai, kopīgai pozitīvai sadarbībai. Paldies Siguldas biznesa inkubatora darbiniecēm par vērtīgu informāciju jaunajiem uzņēmējiem un rosīgu biznesa spēli, “Baltu rotu” darbiniecēm par mākslas un kultūras spektra atklāsmi, uzņēmuma “Kalhoj” pārstāvjiem par ārkārtīgi patīkamas atmosfēras radīšanu un izzinošas nodarbības vadīšanu, jaunā projekta “Diamond  Coffee Roasters” Siguldas pirmās specializētās kafijas grauzdētavas īpašniekam K.Bērziņam, “Sprīdīša” iedvesmojošo stāstu, viesnīcas “Sigulda” darbiniekiem par tūrisma industrijas smalkumu izzināšanas iespējām, A. Briedei un A. Nēliusai par 2 stundām radošuma, neskatoties uz karsto laiku. Un protams, daudziem citiem, kuri labprāt uzņem skolēnus savos uzņēmumos. Mācību gada noslēgums saspringts gan skolēniem, gan skolotājiem, tāpēc šoreiz tikai par dažiem karjeras dienas iespaidiem.


8.c klasei Karjeras dienas ietvaros bija iespēja iepazīties ar Līgu Rymer un Siguldā populārās un savdabīgās kafejnīcas “Doma” saimniecēm Aneti un Diānu Meierēm.
Līga Rymer – tulkotājas, tekstu rediģētājas, korporatīvo finanšu informācijas pētnieces un pašnodarbinātās darba specifika ir darbs no mājām (freelancer). Līga, dzīvojot Siguldā, strādā un apkalpo dažādu valstu firmas. Jaunieši novērtēja gan Līgas atraktīvo stāstījumu par savu dzīves un profesionālo ceļu, gan sniegto informāciju par izglītošanās un darba iespējām interneta vidē.


“Domas” saimnieces viesmīlīgi uzņēma kafejnīcas dārza terasē. Māsas Anete un Diāna padalījās ar pieredzi sava uzņēmuma veidošanā, stāstīja par pašu klupšanas akmeņiem, drosmi, veiksmi, par uzņēmuma attīstību, par “Domas” koncepcijas meklējumiem. Jaunās uzņēmējas uzsvēra ne tikai izglītības lomu savā karjeras izaugsmē, bet aicināja jauniešus maksimāli izmantot iespējas iet praksēs, izmēģināt sevi dažādās profesionālās jomās, lai labāk saprastu, kas ir īstais profesionālais aicinājums un kādu izglītības virzienu  izvēlēties pēc skolas absolvēšanas.

8.c klases skolēnu atziņas par Karjeras dienu:

 • Elīna: “Līgas stāstījumā man ļoti patika dzirdēt par iespējām, kuras ir jau tagad, un, ka nav jāgaida līdz skolas beigām, lai varētu sākt pelnīt un strādāt. Pie “Doma” meitenēm ļoti patika dzirdēt par to, kā viņām gājis un, ka ar lielu gribu un vēlmi var sasniegt, ko grib.”
 • Renārs: “Es uzzināju veidus, kā mācīties savādāk, kā mācīties valodas. “Domā” es uzzināju vairāk par uzņēmējdarbību”.
 • Maksis: “Man patika, ka mums teica, lai uzdrošināmies, izmēģinām ko jaunu.”
 • Mikus: “Man patika tas, ka mēs dzirdējām lekcijas no dažāda vecuma cilvēkiem, ar dažādām dzīves pieredzēm.”

8.b klases jauniešu vērtējums:

 • Es iemācījos par atšķirībām starp darba devēju un darba ņēmēju. Es iepazinos ar katras puses plusiem un mīnusiem un ceru, ka turpmākajā dzīvē tas man palīdzēs izvēlēties savu profesiju un kurā no abām pusēm būšu es.
 • Es biju uz lekciju, kurā stāstīja par radošumu. Man tā ļoti patika. Uzzināju, cik ļoti daudz lietas var paveikt tikai ar savu iztēli. Uzzināju, ka ne vienmēr vajag gudru prātu un labas atzīmes, lai gūtu panākumus. Iemācījos sadarboties arī ar ne tik pazīstamiem cilvēkiem un attīstīju prezentēšanas spējas. Grupa, kurā es biju, bija izdomājusi visvairāk dažādu ideju, kā uzlabot dzīvi Siguldā vai Latvijā.
 • Man patika sadarboties ar grupā iedalītajiem cilvēkiem. Es sapratu, ka obligāti nevajag būt ļoti pazīstamiem, lai grupas veiktais darbs būtu izdevies un interesants. Arī tas, ko stāstīja lekcijas vadītājas, bija ļoti interesanti. Nevienā brīdī nepalika garlaicīgi.
 • Bija interesanti uzzināt, kā veidojas mazi uzņēmumi un man patika uzzināt, kādi ir uzņēmuma tālākie plāni.
 • Klausoties Karjeras dienas lekciju, uzzināju, ka uzsākt pašam savu uzņēmējdarbību nemaz nav tik grūti. Uzzināju, kāda ir pašnodarbinātas personas alga. Uzzināju, ka Siguldā atrodas uzņēmums Coffee Lab, kā radies šī uzņēmuma nosaukums.
 • Biju uz lekciju par kafijas uzņēmumu Siguldā. Kaut gan uzņēmums vairs nepieder lektoram, bija diezgan interesanti un dzirdēju daudz plusu, kāpēc labāk būtu būt uzņēmējam nevis parastam darbiniekam. Uzzināju, kā veidot uzņēmumus un kā veikt darbu, lai ienākumi būtu lielāki nekā patēriņi, ka strādāt var pavisam citā sfērā, piemēram, lektors teica, ka studēja Anglijā par inženieri, bet šobrīd pats ir uzņēmējs, bet visas zināšanas kādreiz vajadzēs. Man ļoti patika, labprāt vēlētos vēl vairāk padomus par nākotni.
 • Man ļoti patika uzzināt ko jaunu. Patika padomi, kā izmantot savas idejas. Uzskatu Karjeras dienu par vērtīgu.
 • Es uzzināju, ka par uzņēmēju kļūt nav nemaz tik grūti. Lai par tādu kļūtu, ir jāiegulda laiks un enerģija, kā arī nedrīkst baidīties no riskiem.
 • Karjeras dienā pie mums ciemojās Kaspars. Bija ļoti interesanti klausīties viņa pieredzi. Viņš stāstīja par to, ka atvēris Coffee Lab un kāpēc. Par to, kāda bija viņa iedvesma atvērt šo uzņēmumu. Tas mani pašu iedvesmoja iet uz šādu novirzi un to, cik labi ir pašai plānot savu laiku un algu. Labprāt arī nākamgad priecātos, ja Kaspars atnāktu un pastāstītu, kā viņam veicās ar jauno uzņēmumu.
 • Karjeras dienā es iemācījos, kādiem cilvēkiem ir jābūt, lai veidotu pats savu biznesu. Kādām rakstura īpašībām ir jābūt, lai spētu izveidot pats savu biznesu.
 • Manuprāt, lekcija bija ļoti interesanta un bija būtiski uzzināt svarīgas lietas par uzņēmējdarbību un to, kas nepieciešams, lai uzsāktu savu uzņēmējdarbību un veidotu uzņēmumu. Kā arī bija interesanti uzzināt vairāk par kafejnīcu “Coffee Lab” un tās turpmākajiem mērķiem.
 • Karjeras diena bija ļoti interesanta, es uzzināju, kādi pienākumi ir uzņēmējam un kādam viņam ir jābūt raksturam. Mani pat sakārdināja pēc stāstītā, tāpēc pēc Karjeras dienas aizgāju uz “CoffeLab” nogaršot viņu kafiju.

7.a klases iespaidi:
Karjeras diena norisinājās viesnīcā “Sigulda”.  Mēs iepazināmies ar dažādu profesiju darbiniekiem, kas strādā viesnīcā – administrators, apkopēja, santehniķi, restorāna darbinieki, pavāri. Apskatījām dažādus viesnīcas numuriņus, gan pēc lieluma, gan cenas. Tie bija sakopti un skaisti. Pabijām konferenču telpās, kas ir nosauktas Siguldas tuvāko pilsētu vārdos, pie peldbaseina, virtuvē un saimnieciskajās telpās. Un pateicoties tam, ka bijām kopā ar skolotāju R. Tikumu uzzinājām par mākslas darbiem un gleznām, kas atrodas viesnīcā.

11.b klase vērtē:
Karjeras dienā bija lieliska iespēja darīt lietas, ko nebiju iepriekš darījusi, piemēram, veidot rotiņu “Baltu rotās”, spēlēt biznesa spēli “Siguldas biznesa inkubatorā”, klausīties lekciju par to, kā un kāpēc kāds izdomā veidot biznesu. Bija forši darīt kaut ko neierastu, interesantu. Ļoti patiktu, ja kaut kas tāds notiktu arī turpmāk.

10.d klase atziņas:
“Kalhoj” ir 2015.gadā dibināts neliels veikaliņš Siguldā, kur mums ir sniegta iespēja atrast kaut ko unikālu savai mājai, dārzam vai kādu jauku pārsteigumu tuvam cilvēkam. Kalhoj ir ģimenisks uzņēmums, kuru vada ļoti jauki cilvēki Mairita un Esben Kalhoj.
Bija liels prieks apmeklēt šo ideju un radošuma pilno veikaliņu, iepazīties gan ar pašu veikaliņu, gan ar darbiniekiem, kā arī ar šī veikaliņa ikdienu. Mūs sagaidīja ļoti jauki un ģimeniski ar lielu prieku sejā, kas bija ļoti mīļi. Mums tika ļauts pašiem radoši izpausties, mūsu uzdevums bija skaisti un piesaistoši uzklāt un izkārtot galdu, kurš vēlāk mums bija jāiemūžina un jāpublicē sociālajos tīklos, lai piesaistītu cilvēku uzmanību. Bija patīkami, ka ļāva mums pašiem patstāvīgi strādāt, ne tikai klausīties.
Kā arī klasei tika sniegta unikāla iespēja pieteikties darbā uz rudeni, lai varētu katrs pats individuāli palīdzēt veikala izaugsmei un mūsu pieredzes augšanai.

Informāciju sagatavoja:
karjeras konsultante Inese Zlaugotne