Siguldas Valsts ģimnāzijas skolēniem atzinība Valsts ķīmijas olimpiādēs

Martā notikušas divas valsts mēroga ķīmijas olimpiādes, kurās sevi pierādījuši arī Siguldas Valsts ģimnāzijas skolēni. Marta sākumā jaukā sestdienas dienā ģimnāzijas telpās pulcējās dalībnieki no Siguldas un tās apkārtnes, lai piedalītos Latvijas Atklātajā ķīmijas olimpiādē. Tajā atzinības rakstu ieguvuši gan 8.a klases izglītojamā Arta Keita Bērziņa, gan 9.b klases skolēns Jānis Odziņš (skolotāja Z. Eglīte).

Jānis Odziņš, kā arī 12.a klases izglītojamā Laura Pauniņa (skolotāja Z. Eglīte) bija izcīnījuši iespēju piedalīties arī Latvijas 60. valsts ķīmijas olimpiādes trešajā kārtā, kurā satiekas labākie ķīmiķi no visas Latvijas. Olimpiādē norisinājās trīs dienas marta beigās Rīgā – Latvijas Universitātē un Rīgas Tehniskajā Universitātē. Pirmajā olimpiādes dienā 50 labākie skolēni katrā klašu grupā četras stundas pildīja teorētiskās kārtas uzdevumus. Spriedze bija liela, jo tikai 20 labākajiem no katras klašu grupas ir iespēja turpināt sacensības arī nākamajā dienā, kad norisinās eksperimentālā kārta. Šie rezultāti tiek paziņoti tikai vēlā vakarā, tāpēc satraukums saglabājās līdz par gulēt iešanai. Taču milzīgs prieks un gandarījums pārņēma brīdī, kad otrajai kārtai uzaicināto sarakstā bija ieraugāmi abu jauniešu vārdi.

Eksperimentālajā kārtā skolēnus sagaidīja interesanti praktiskie darbi, kuros bija gan jāatpazīst dažādas vielas un pēc tam no tām jāveido jaunas, gan arī jāsintezē pavisam neparasti savienojumi visās varavīksnes krāsās. Pēc šīs kārtas abu jauniešu sejas rotāja plats smaids par paveikto un abi atzina, ka ir labi padarīta darba sajūta.

Noslēdzošajā, trešajā olimpiādes dienā bija iespēja gan atpūsties pēc atbildīgā darba, gan reizē arī iepazīt jaunus apvāršņus ķīmijas jomā, apmeklējot ekskursiju Organiskās sintēzes institūtā. Tajā varēja ieraudzīt ķīmijas speciālistu darba ikdienu un to, cik ļoti dažādās jomās ķīmiķi ir nepieciešami. Olimpiāde noslēdzās Rīgas Tehniskajā universitātē ar apbalvošanas ceremoniju. Patiess prieks par Lauru, kuras vārds arī izskanēja šajā ceremonijā, un kura tādējādi pievienojās Artai un Jānim ar savu atzinības rakstu valsts mēroga ķīmijas olimpiādē.

Olimpiādē pavadītās dienas gan skolēniem, gan skolotājai paliks atmiņā ar pozitīvām emocijām, bagātīgiem iespaidiem, kā arī sniegs nenovērtējamu pieredzi turpmākajā ķīmijas ceļā. Paldies Jānim, Laurai un Artai par ieguldīto darbu olimpiādes gatavošanās laikā.

 Siguldas Valsts ģimnāzija var būt patiesi lepna par ne vien ļoti gudriem, bet arī sirsnīgiem un apņēmīgiem skolēniem.

Informāciju sagatavoja:
Ķīmijas skolotāja Zane Eglīte