9.b klases skolēni piedalās Eiropas dienas pasākumā

9.maijā visā Eiropā plaši tiek atzīmēta Eiropas diena jeb Eiropas Savienības dzimšanas diena. Eiropas diena ir veltīta mieram un vienotībai Eiropā. Šajā datumā 1950.gadā Roberts Šūmans nāca klajā ar savu plānu, kas tiek uzskatīts par sākumu ciešākai Eiropas integrācijai.
Arī Latvijā īpaši atzīmē šo dienu. Piedāvātā pasākumu programma paver plašas iespējas iepazīt Eiropas kultūras mantojumu, dažādu Eiropas valstu tradīcijas, iesaistīties ar Eiropas dienas svinībām saistītās aktivitātēs.
Jau otro gadu sadarbībā ar Eiropas Savienības māju Siguldas Valsts ģimnāzijas 9.b klases skolēni piedalījās Eiropas dienas pasākumā. Tika izstrādāta programma, kurā tika iekļautas 3 pieturvietas.
Pirmā pietura bija iedvesmojošais Kalnciema kvartāls. Kalnciema kvartāla Koka Arhitektūras centra restaurators Jānis Pelsis pastāstīja par Kalnciema kvartāla un Koka arhitektūras centra rašanos, koka arhitektūras mantojumu un darbības pamatvirzieniem.

Noklausoties prezentāciju un izstaigājot teritoriju, skolēni iepazinās ar otrreiz izmantoto materiālu pielietojumu. Izrādās, ka atjaunojot vecas dekorācijas un restaurējot senas ēkas, var radīt radošu un iemīļotu vietu.

Kvartāla koka ēku atdzimšana sākās 2001.gadā. Kvartāla pagalmā atrodas Koka arhitektūras centrs, mākslas galerija un dizaina salons, kafejnīca, restorāns. Birojos saimnieko arhitekti, mediju speciālisti un citu radošo nozaru profesionāļi. Kalnciema iela ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā. Kalnciema kvartālā notiek brīvdabas mūzikas koncerti, mākslas izstādes, pasākumi ģimenēm un bērniem, teātra izrādes, izglītojoši semināri, kā arī vietējo zemnieku un amatnieku produktu tirgus.

Tālāk, izstaigājot Rīgu un novērtējot Rīgas infrastruktūru, devāmies uz Grieķijas vēstniecību Elizabetes ielā. Mūs sagaidīja Grieķijas vēstnieks, kurš angļu valodā iepazīstināja ar Grieķijas kultūru, vēsturi, interesantiem faktiem. Senās Grieķijas kultūra ir Rietumu arhitektūras, literatūras, filozofijas un demokrātijas šūpulis. Interesanti bija uzklausīt vēstnieka personīgo viedokli par demokrātijas sistēmu. Skolēni brīvi komunicēja angļu valodā ar vēstnieku. Ļoti aizraujošs bija vēstnieka stāstījums par Latvijas un Grieķijas salīdzinājumu. Aizrautīgā prezentācija lika noprast, kādai ir jābūt mīlestībai pret zemi, kurā dzīvojam.

Kā trešā pieturvieta bija Eiropas Savienības māja. Sākumā skolēniem tika uzdoti dažādi jautājumi par Eiropas Savienību,. Skolēni bija ļoti zinoši, apliecināja, ka var atbildēt uz dažādiem jautājumiem par Eiropas Savienību, bet pēc tam visi kopā izspēlēja spēli, metot zilo kubu, atbildot uz jautājumiem vai papildinot teikumu, piemēram, “Es saku Eiropa, Tu saki……”; “Par ko Tu varētu pateikt paldies Eiropai?”; “Kas padara Tevi par eiropieti?”; “Ko šodien Eiropa izdarījusi Tavas valsts labā?”.

Tāpat katram bija iespēja iejusties vēlētāja lomā, pieņemt lēmumu atzīmējot biļetenā savu izvēli, kā arī to iemest vēlēšanu kastē. Tika izspēlēta situācija, kā vienoties demokrātiskā veidā, nonākot pie kopīga lēmuma.

Aktivitātes noslēgumā visi 9.b klases skolēni piedalījās Eiropas eksāmenā, kurš notiek jau sesto gadu. Tas ir kļuvis par vērtīgu tradīciju, mudinot padomāt un pārbaudīt savas zināšanas. Šis ir otrais gads, kad 9.b klases skolēni piedalās Eiropas eksāmena kārtošanā. Lai pēc iespējas labāk to varētu nokārtot, skolēni apguva dažādas tēmas par Eiropas Savienību.

Visa diena bija pavadīta saturiski. 9.b klases skolēni atzīst, ka šādi pasākumi dod iespēju pilnveidot zināšanas arī par tēmām, ko nav iespēja apgūt skolā, kā arī tas ir brīnišķīgs saliedēšanās pasākums visai klasei.

Informāciju sagatavoja:
9.b klases audzinātāja Daiga Jēkabsone